Piłka gimnastyczna fit bal to profesjonalny przyrząd do ćwiczeń wzmacniający mięśnie całego ciała. Ćwicząc z piłką będziesz mieć dobrą kondycję i zdrowy kręgosłup przez długie lata.

Ćwiczenia z piłką polecane są przez wszystkich profesjonalnych terapeutów. Piłka znakomicie nadaje się do samodzielnych ćwiczeń, które możemy wykonywać w domu każdego dnia, niezależnie od wieku czy sprawności fizycznej. Podstawowym zadaniem piłki jest rozluźnianie oraz wzmacnianie poszczególnych mięśni całego ciała, a w szczególności kręgosłupa.

Jaką piłkę do ćwiczeń kupić?

W sprzedaży mamy piłki do ćwiczeń, w różnych rozmiarach, kształtach i cenach. Począwszy od malutkich piłeczek lekkich jak piórko, aż po ciężkie piłki lekarskie. Wśród bogatej oferty można wyróżnić piłkę gimnastyczną fit bal, piłkę lekarską, piłkę tenisową, piłkę do pilatesu oraz piłkę pingpongową.

Najbardziej popularna jest gimnastyczna piłka fit bal służąca do ćwiczeń fitness i rehabilitacyjnych. Została ona wymyślona przez szwajcarskich fizjoterapeutów w latach sześćdziesiątych ubiegłego stulecia. Jej wielkość musi być dostosowana do naszego wzrostu. W sprzedaży mamy piłki o średnicy od 56 – 75 centymetrów. Źle dobrana piłka jest nieefektywna i może stwarzać ryzyko kontuzji. Osoby niższe, o wzroście 165 – 175 powinny zakupić piłkę o średnicy 65 cm. Natomiast wyższe o wzroście 176 – 185 powinny ćwiczyć na piłce o średnicy 75 centymetrów.

Piłki wykonane są z elastycznej gumy PCV lub specjalnej pianki ABS. Te drugie posiadają właściwości antypoślizgowe oraz antywybuchowe. Są bardzie odporne na przebicie, a jeśli już tak się zdarzy, to piłka nie rozerwie się, lecz powietrze będzie schodziło z niej bardzo wolno. Chroni to przed niechcianym i niebezpiecznym upadkiem podczas wykonywania ćwiczeń. Wytrzymałość piłki jest uzależniona od ceny. Za dobrą piłkę, która posłuży nam na długo musimy zapłacić ok. 30 – 40 zł. Im piłka cieńsza, tym mniej trwalsza. W ofertach sklepów sportowych mamy piłki, które kosztują grubo, ponad 100 zł. Niektóre, z oferowanych piłek posiadają na swej nawierzchni wypustki, które w czasie ćwiczeń masują nasze ciało.

Trening z piłką gimnastyczną – jaki?

Treningi z piłką znacznie różnią się od ćwiczeń wykonywanych na płaskiej powierzchni. Jej okrągły kształt utrudnia utrzymanie równowagi, dzięki czemu do pracy aktywowanych jest więcej mięśni. Podczas ćwiczeń z piłką pobudzamy nie tylko mięśnia gładkie, ale również głębokie. Z piłką powinny ćwiczyć nie tylko osoby borykające się z bólem kostno – stawowym kręgosłupa. Ćwiczenia redukują tkankę tłuszczową dlatego polecane są osobom walczącym z nadwagą. Ponadto ćwiczenia rozluźniają mięśnia i zmniejszają napięcie nerwowe naszego organizmu.

Warto choć trzy razy w tygodniu znaleźć odrobinę wolnego czasu, by poćwiczyć z udziałem piłki. Odpowiednio dobrane ćwiczenia skorygują wady postawy oraz wzmocnią mięśnie gładkie, przykręgosłupowe. Rozluźniając i rozciągając regularnie nasze mięśnia, poczujemy znaczną ulgę. Sukcesywnie zmniejszą się dolegliwości bólowe naszego kręgosłupa, które często utrudniają nam wykonywanie prostych codziennych czynności domowych. Nasze życie stanie się piękne i bardziej kolorowe.