Dążenie do idealnego wyglądu stało się popularne we współczesnym świecie. Często chcemy wyglądać jak nasi idole zza oceanu. Kobiety pragną mieć sylwetkę mistrzyń bikini fitness, a mężczyźni jak profesjonalni zawodnicy prosto ze sceny Mr. Olympia. Współczesny świat bowiem doprowadza kult ciała do absurdu i obsesji. Zdesperowani ludzie szukają pomocy u trenerów personalnych, aby pomogli im zbudować idealną sylwetkę o której marzą.

Niestety często, podczas rozmów konsultacyjnych z trenerami możemy się zniechęcić słysząc jaka jest prawda. Niestety, nie każdy będzie mógł wyglądać jak gwiazda fitness światowej rangi. Czynników nakładających się na to jest wiele – mówi specjalista i trener Maciej Boczkowski.

Pierwszym z nich jest to, że każda osoba różni się od siebie somatotypem. Jedna będzie typowym ektomorfikiem, któremu ciężko będzie zbudować wielką muskulaturę, za to druga typowym endomorfikiem przez co ciężko jej będzie uzyskać figurę długonogiej modelki.

Tak samo mając szerokie biodra, nie jesteśmy w stanie zredukować tłuszczu tylko z tej partii ciała.

W zależności od tego jak będziemy ćwiczyć możemy, albo wyrzeźbić partię ciała, na której nam zależy, albo ją rozbudować.

Predyspozycje do chudnięcia i budowy mięśni

Kolejnym czynnikiem są predyspozycje do odkładania się tłuszczu w poszczególnych partiach ciała. Niektórzy podczas tycia tyją tylko w „brzuchu”, albo najpierw w brzuchu. Niektórym tłuszcz odkłada się w dolnej partii ciała. Tak samo jest z chudnięciem. Na to niestety wpływu nie mamy. Ćwiczeniami możemy jedynie poprawić proporcje sylwetki. Jak należymy do osób o typowiej budowie gruszki, możemy tak dobrać trening, aby nasza sylwetka zyskała jak najlepsze proporcje. W tej sytuacji będziemy dążyć do rozbudowy górnej partii ciała, a wysmuklić dolną.

idealna sylwetka

Nie wierz we wszystko co zobaczysz!

Oglądając zdjęcia w sieci, czy to na instagramie, czy na facebooku – widzimy piękne wręcz idealne ciała. Nie każdy wie, że osoby publikujące takie zdjęcia posługują się prostymi trikami, aby wydobyć ze swojej sylwetki jak najwiecej. Nawet inne ustawienie ciała będzie miało wpływ na to jak sylwetka prezentuje się na zdjęciu. Sama gra świateł ma wpływ na ukrycie mankamentów figury, czy też uwidocznienie walorów. Modne jest też konturowanie ciała odpowiednio przystosowanymi do tego kosmetykami, często stosowane, aby podkreślić mięśnie brzucha.

Sztuczna sylwetka i mięśnie?

Ostatnim czynnikiem, na który nie wszyscy mogą sobie pozwolić jest korzystanie z chirurgicznych metod idealizowania sylwetki. W obecnych czasach można wszczepić implanty imitujące poszczególne mięśnie, czy to mięśnie klatki piersiowej, brzucha, a nawet pośladków.

Wszystkie z opisanych metod są ogólnodostępne i praktykowane, ale najważniejsze jest aby nie popaść w pułapkę kultu ciała. Umiar jest sprawą nadrzędną. I trzeba mieć świadomość tego, że można poprawić sylwetkę pracą ale niekoniecznie jest stworzenie sylwetki w sposób nienaturalny.

Maciej Boczkowskiuznany trener personalny, specjalista w sprawności ruchowej, dietetyk i konsultant. Swoje doświadczenie i wiedzę opiera na setkach szkoleń oraz kursów prowadzonych zarówno w Polsce jak i za granicą. Miłośnik kulturystyki i sportów, pasjonata, a z zawodu trener personalny pracujący w Lublinie.