Sezon wypoczynkowy w pełni. Większość z nas planuje wyjazd wakacyjny. Oczywiście, może on wyglądać bardzo różnie: z biurem podróży, na własna rękę, samochodem czy samolotem. Niezależnie od rodzaju podróży, warto przygotować się dobrze do wypoczynku. Ograniczymy wówczas ryzyko przykrych niespodzianek.
Ubezpieczenie domu i majątku
W pierwszej kolejności powinniśmy zadbać o nasz dorobek. Przed wakacjami warto zadbać o ubezpieczenie naszego domu czy mieszkania i wszystkich ruchomości. Trzeba pomyśleć o tym zdecydowanie wcześniej. Kupowanie polisy na ostatnią chwilę nie pozwoli nam na spokojnie zapoznanie się z jej warunkami, dotyczącymi przede wszystkim włamania czy kradzieży. Wakacje to nadal żniwa dla złodziei. Policyjne statystki są dość optymistyczne: liczba włamań z roku na rok się zmniejsza, nadal jednak niewielka jest wykrywalność tego rodzaju przestępstw. Ubezpieczenie jest konieczne, ale równie przydatna może być rozmowa z sąsiadem. Kto lepiej niż on zwróci uwagę, co dzieje się wokół naszego domu czy mieszkania.
Poproś sąsiadów o pilnowanie domu
Warto uprzedzić najbliższe otoczenie o wyjeździe i poprosić o zachowanie czujności. Oczywiście, na nasz majątek nie muszą czyhać złoczyńcy, ale może po prostu dojść do drobnej awarii. Pozostawienie zapasowego klucza u najbliższego sąsiada może uratować nasz dobytek np. przed zalaniem. Równie istotne jest zadbanie o własne zdrowie. Pamiętajmy, że profilaktyka jest zawsze tańsza od leczenia. Ubezpieczenia turystyczne z reguły mieszczą się w cenie wycieczki, kupowanej za pośrednictwem biura. W niektórych krajach czy sytuacjach podane kwoty mogą być po prostu niewystarczające. W szczególnie trudnej sytuacji możemy się znaleźć, jeśli zdecydujemy się na uprawianie sportów ekstremalnych. Ubezpieczyciele bywają bezlitośni i działania pozornie beztroskie, banalne jak choćby jazda quadem czy przejażdżka na wielbłądzie mogą być uznane za owo ekstremum.
Spokojne wakacje i urlop zależy od wielu czynników
Jeśli wyruszamy gdzieś na własną rękę tym bardziej warto dopytać o wszystkie warunki ubezpieczenia. Warto także wcześniej wystąpić o Europejska Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego, która potwierdza nasze prawo do korzystania na koszt polskiego Narodowego Funduszu Zdrowia ze świadczeń zdrowotnych. Karta honorowana jest we wszystkich krajach Unii Europejskiej, na zasadach obowiązujących w danym kraju. Jeśli któreś ze świadczeń nie jest standardem przyda się nam dodatkowe ubezpieczenie. Wyjazd za granicę oznacza zwykle zakup waluty Rozsądnym działaniem będzie podzielenie tego zakupu na kilka transz. Warto wymieniać złotówki przed wakacjami i pamiętać o sprawdzeniu kursu. Podzielenie zakupu na kilka części, pozwoli na rozbicie ryzyka- zawsze sumarycznie nie kupimy waluty po najgorszym możliwym kursie. Kilka miesięcy przed wyjazdem należy też rozejrzeć się za korzystną kartą. Jeśli będzie ona kartą wielowalutową lub bezspreadową, gotówka nie będzie konieczna. Oczywiście, zawsze warto mieć przy sobie drobne, na zapłacenie za jakiś drobiazg, ale już na większe zakupy przydać się może karta. Karta wielowalutowa pozwoli nam na realizowanie płatności, przeliczając złotówkę na walutę kraju, w którym dokonujemy płatności. Niestety, nie każdy bank ma ją w swojej ofercie, dlatego warto wcześniej podjąć starania o jej uzyskanie.