Nasz świat cały czas biegnie do przodu, a my wraz z nim. Nasze domy stają się miejscami pełnymi nowoczesnych sprzętów, bez których coraz częściej nie wyobrażamy sobie już życia.

Lodówka, zmywarka, pralka czy nawet telewizor. To rzeczy, które można znaleźć już niemal w każdym polskim domu. Ułatwiają nam codzienne funkcjonowanie i sprawiają, że nasze życie staje się przyjemniejsze. I wszystko byłoby w porządku, gdyby nie rachunki za energię elektryczną, które pozwalają nam szybko zejść na ziemię.

Im więcej domowych udogodnień, tym większe rachunki przychodzi nam płacić, przychodzi więc refleksja, jak nad tym zapanować i jak wprowadzić do życia rozsądne oszczędności. Spokojnie, wystarczy tylko wprowadzić do swojego życia kilka prostych nawyków.

Warto też przemyśleć wymianę kilku domowych sprzętów na nowsze, bardziej energooszczędne modele. Ostatecznie taki wydatek pozwoli na długotrwałe oszczędności.Oto krótka lista domowych pożeraczy prądu i kilka wskazówek, jak z nimi walczyć.

Lodówka

www.thespruce.com

Jest to najbardziej energochłonny sprzęt domowy. To właśnie lodówka pochłania ok. 35% domowej energii. Pomimo to nikt nie zdecydowałby się zrezygnować z tego urządzenia. Spokojnie, nikt nie będzie do tego przekonywał, warto jednak pamiętać o kilku trikach, które pozwolą na zmniejszenie poboru.
Na początek sprawdź, jaką klasę energetyczną ma Twoja lodówka. Klasa A zużywa ok. 15% więcej prądu niż klasa A++ i nawet 25% więcej niż klasa A+++. Nie wspominając już o jeszcze słabszych klasach. Jeśli jesteś posiadaczem starszego modelu, może warto pomyśleć nad wymianą.
Co zrobić, by lodówka zjadała mniej prądu? Po pierwsze nie stawiaj jej obok źródeł ciepła. Kuchenka, kaloryfer czy nawet zmywarka. Urządzenia emitujące ciepło sprawiają, że lodówka będzie musiała intensywniej chłodzić. Dodatkowo lodówka powinna mieć odrobinę przestrzeni na swobodny obieg powietrza. Ustaw ją ok. 10 cm. od ściany. Pamiętaj też o tym, by nie wkładać do niej ciepłych potraw i nie otwierać jej na zbyt długo. Przez to lodówka będzie musiała wyrównywać temperaturę wewnątrz.
Jeśli posiadasz lodówkę z zamrażarką, nie zostawiaj jej pustej. Wtedy trudniej jest utrzymać odpowiednią temperaturę. Włóż do niej kilka pojemników z wodą, taki prosty zabieg zmniejszy zużycie energii.
Ostatnia rzecz, o której warto pamiętać, to regularne rozmrażanie lodówki. Już nawet mała warstwa lodu o grubości 0,5cm przyczynia się do większego poboru energii.

Czajnik

Kolejna rzecz, której używamy każdego dnia. Zastanów się, ile razy gotujesz więcej wody niż akurat potrzebujesz? Czym prędzej zmień ten nawyk. Tutaj liczy się też to, jaki model posiadasz. Czajniki z grzałką wymagają od nas zagotowania odpowiedniej ilości wody, tak by cała grzałka była zanurzona. Bardziej energooszczędne są modele z płytką, które pozwalają na gotowanie mniejszej ilości wody.

Oświetlenie

To chyba wie już każdy… energooszczędne żarówki to inwestycja długoterminowa. Ich ceny są wyższe niż tradycyjnych żarówek, ale niższe rachunki szybko nam to zrekompensują. https://lumigo.pl/
Warto dokonać takiej zmiany w domowym oświetleniu, ale są wyjątki. W pomieszczeniach, w których jesteś krótko, takich jak przedpokój, garderoba czy spiżarnia można pozostać przy klasycznych żarówkach. Te energooszczędne zużywają najwięcej energii przy włączaniu, więc jeśli używamy ich krótko, nie są aż tak energooszczędne.
Kolejne twierdzenie, które słyszał już każdy: gaś światło przy wyjściu z pomieszczenia! Święta racja, ale… tutaj też są wyjątki. Gaś światło, jeśli nie będzie Cię w pomieszczeniu dłużej niż 6 minut. W przypadku, kiedy wychodzisz tylko na chwilę, gaszenie światła nie ma sensu. Częste włączanie i wyłączanie może zmniejszyć czas żywotności nowoczesnych żarówek.

Kuchenka

No i znowu jesteśmy w kuchni. W statystycznym gospodarstwie domowym kuchenka zużywa ok. 18% domowej energii elektrycznej. Dużo zależy jednak od tego, jakiego rodzaju kuchenkę posiadamy.
Najlepsze z punktu widzenia energooszczędności są kuchenki indukcyjne. Wystarczy prosty przykład zagotowania wody na kuchence, indukcyjna poradzi sobie z tym zadaniem dużo szybciej. Dodatkowo tradycyjne kuchenki gazowe oraz nowsze modele ceramiczne dużo ciepła oddają w otoczenie, marnując tym samym prąd.
Jak szybko zaoszczędzić na kuchence? Pamiętaj, by gotować pod przykryciem. Wtedy potrawy szybciej będą gotowe. W przypadku klasycznych kuchenek, w miarę możliwości wybieraj też garnki z cieńszymi spodami.

Pralka

Tutaj również warto jest zwrócić uwagę na klasę energetyczną sprzętu, ale także należy pamiętać o kilku zasadach. Najważniejsze jest to, by nie włączać prania, jeśli pralka nie jest pełna. Uruchamianie urządzenia tylko po to, by uprać kilka bluzek naprawdę nie jest dobrym rozwiązaniem. Jeśli często masz sytuację, w której rzeczy do prania jest mało, może warto pomyśleć o pralce z opcją prania połowy wsadu.
Program, na jakim robisz pranie też ma znaczenie. Jeśli rzeczy nie są bardzo brudne, wybierz pranie w niższej temperaturze. Niektóre modele pralek mają też specjalne programy eco. Zwróć też uwagę na to, że nie wszystkie rzeczy potrzebują prania wstępnego. Zrezygnuj z niego, jeśli jest taka możliwość.

Domowy relaks

Czyli komputer, telewizor, telefon i inne nowoczesne sprzęty. Przyzwyczailiśmy się do tego, że są i stale chcemy je mieć na wyciągnięcie ręki, co nie jest dobre z punktu widzenia rachunków. Sprzęty pozostawione w trybie czuwania nadal pobierają energię. Jak często zdarza Ci się zostawić włączony komputer lub telewizor? Pamiętaj, że zapłacisz za każdą minutę. Nawet jeśli wyłączysz telewizor pilotem, nadal pozostaje on w trybie czuwania. Niech w nawyk wejdzie Ci wyłączanie go z kontaktu, przynajmniej kiedy wychodzisz do pracy lub wyjeżdżasz na weekend. To samo dotyczy ładowarek, które często stale podłączone są do kontaktu, niezależnie od tego czy aktualnie ich używasz czy nie, o ich odłączeniu również staraj się pamiętać.
Mamy nadzieję, że te kilka domowych sztuczek pomoże Ci w obniżeniu rachunków za prąd. Pamiętaj, że to nie tylko kwestia Twojego domowego budżetu, ale też środowiska, które każdego dnia powinniśmy razem chronić.