Coraz więcej osób ma możliwość pracy z domu. Jest to bardzo wygodne i praktyczne rozwiązanie, ale często okazuje się, że sypialnia czy salon nie są miejscami sprzyjającymi skupieniu. Tak też rodzą się pomysły na przearanżowanie wolnej przestrzeni na domowe biura i gabinety. Jak zaaranżować taką przestrzeń i jak ją odpowiednio oświetlić? Oto kilka wskazówek.

Wybierz swój styl

Po pierwsze zastanów się, w jakim stylu chcesz zaaranżować swój gabinet. Pamiętaj, że będziesz spędzać w nim dużo czasu, więc warto się nad tym poważnie zastanowić. To miejsce ma Ci się podobać, masz czuć się w nim dobrze, a do tego ma sprzyjać Twojej pracy i skupieniu. Z uwagi na charakter pomieszczenia, do gabinetu warto wybrać styl klasyczny. Drewniane meble, ciemna podłoga i tradycyjne oświetlenie. Zobacz fajne żyrandole klasyczne w stylu glamour dostępne w sklepach internetowych, zwróć uwagę także na oświetlenie dodatkowe. Przejrzyj kolekcje w stylu klasycznym i zdecyduj, czy takie rozwiązanie przypadnie Ci do gustu. Jeśli tak, zajmij się pozostałymi dodatkami. Lampa w kształcie globusa, książki w twardych oprawach, to wszystko zbuduje odpowiedni klimat wnętrza. 

Jeśli styl klasyczny Ci nie odpowiada, poszukaj czegoś bardziej nowoczesnego. Może industrialny loft? Tutaj rządzi beton i kamienie. Sprawdź aranżacje lamp w stylu industrialnym. Zobacz czy jest to kierunek, który Ci odpowiada. Jeśli tak, to zacznij od bazy aranżacji. Na ścianie połóż czerwoną cegłę lub beton architektoniczny. Do tego lampy typu pająk nad biurkiem i kilka drucianych elementów. To zbuduje nowoczesny i twórczy klimat Twojego gabinetu. 

Dobierz dobre światło

Bardzo ważne podczas aranżacji biura jest odpowiednie dobranie oświetlenia. Nie pod względem estetycznym, ale praktycznym. Chodzi o kolor i moc światła. Najlepiej pracuje się przy świetle dziennym (chłodnym lub neutralnym), takie też wybierz do swojego gabinetu. Pamiętaj też, że oprócz lampy sufitowej musisz mieć dodatkowe doświetlenie biurka. Tutaj wybierz lampy stołowe, podłogowe lub wiszące, montowane tuż nad blatem.