Piłka nożna to najpopularniejsza dyscyplina świata. Zawodnicy wyceniani na miliony euro, nowoczesne stadiony mogące pomieścić dziesiątki tysięcy kibiców, nowoczesne materiały wykorzystywane do produkcji sprzętu sportowego. Oto obraz piłki nożnej jaki mamy obecnie. Jednakże korzenie futbolu sięgają do czasów starożytnych, gdzie pierwsze rozgrywki nie przypominały obecnych rozgrywek.
Oceniane za najstarsze wzmianki o piłce nożnej pochodzą z Chin. Około V wieku p. n. e. „kopanie piłki” jak nazywali to Chińczycy było stricte ćwiczeniami wojskowymi mającymi podnieść kondycję żołnierzy. Natomiast w manuskryptach pochodzących z III wieku przed naszą erą można się dowiedzieć, że w tamtym okresie istniały quasi – cyrkowe grupy piłkarskie przemierzające wsie i miasteczka popisujące się swoimi umiejętnościami. Na takich pokazach rozgrywano mecze, gdzie 2 sześcioosobowe zespoły grały coś co przypominało połączenie siatkówki z piłką nożną. Chińczycy jako piersi opracowali reguły i oznaczyli plac gry liniami. Gole zdobywano wkopując piłkę do worka lub siatki zawieszonej na wysokości pięciu metrów. Z czasem rozgrywki stały się tak popularne, że ściągały większość mieszkańców miasteczek, a najlepsi zawodnicy byli nagradzani za swoje umiejętności pieniędzmi. Można by rzec, że jak na tamte czasy byli zawodowymi „piłkarzami”.
Aztekowie i Majowie grali w piłkę?
Innym starożytnym obszarem, na którym możemy doszukiwać się początków futbolu były państwa Azteków i Majów w Ameryce Południowej. To właśnie tam ponad 3 tyś lat temu istniały obrzędy religijne podczas których najbardziej wysportowani mężczyźni rozgrywali mecze ku czci zwycięstwa słońca nad ciemnością. Grano tylko biodrami gdyż ważąca ponad 4 kilogramy piłka mogła spowodować ciężkie kontuzje nóg i głowy. Gra nie tylko toczyła się o zwycięstwo ale i o życie. Czasami przegraną drużynę składano w ofierze bogom.
Także na naszym kontynencie możemy odnotować gry przypominające piłkę nożną. Na przykład w starożytnej Grecji grano w gry o nazwach: epyskyros i harpaston. Jednak obie gry bardziej przypominały dzisiejsze rugby. Z Grecji gry z piłką dotarły do starożytnego Rzymu, który w tamtym okresie przejmował od Greków wiele elementów życia kulturalnego, nauki i sztuki. Rzymianie stosowali helleńskie metody rozwoju kultury fizycznej szczególnie w wojsku, gdzie wielką popularność zdobył wspomniany wcześniej harpaston. W wyniku podboju niemalże całej Europy przez Cesarstwo Rzymskie kultura kopania piłki dotarła do Anglii, gdzie powolnie ewoluowała aby objawić się światu w XIX wieku i odmienić sport na zawsze.